Kilincs, címke, kitekintő, díszítő elemek
Általában a biztonsági zárakhoz, így a Viro zárhoz is, tartozik egy zárcímke, vagy másnéven, kulcs-címke. A Viro trezorzárak cseréjénél, főleg, ha régi zárról és ajtóról van szó, tanácsolni szoktuk, hogy – lehetőség szerint – cseréljék le az ajtón a kilincs garnitúrát is.
Ezt azért érdemes megtenni, mert a régi, tömör rézkilincsben még nincs beépített rugó, az új kilincsekben viszont van. Ez pedig védi magát a zárszerkezetet használat közben, mert leveszi a zárról a terhelést, így meghosszabbítja a Viro trezorzár élettartamát is.
A zárvédő címke szerepe a kulcs megvezetése
A zárvédő címkének kettős szerepe van. Az egyik, ami mindenki számára nyilvánvaló lehet, az a dekorációs-, illetve az esztétikai szerep. A címke szebbé varázsolja a bejárati ajtót, keretbe foglalja a zárszerkezetet és a kulcsnyílást. Egyszerűen nem tátong egy csúnya lyuk az ajtón.
A másik szerepe, a Viro zárhoz tartozó tollas kulcs megvezetése. Ha nincs címke a bejárati ajtón, akkor a kulcs szinte „cseklik-nyeklik” a kezünkben. A zárvédő, vagy kulcslyuk díszítő címke szépen megvezeti a kulcsot, pontosan bele a zárszerkezetbe. Ezáltal szintén növelhető a zár élettartama és elkerülhető, hogy a kulcs a zárszerkezet mellé „menjen” és esetleg eltörjön.
Mikor érdemes lecserélni a címkét és a kilincset? Talán együtt.
Mindenképpen a Viro zár cseréjekor érdemes a kilincs- és címke cserét elvégeztetni, a zárszerelő szakemberrel. Nagyon sok régi zár esetében találkoztunk már olyannal, hogy a kulcsnyílás nagyon ki volt kopva, azaz lötyögött a kulcs a „zárban”. Azonban a kulcs nem a zárban lötyögött, hanem csupán a címke nyílása volt kikopva, így az már nem vezette a kulcsot. Ezért gondolták azt, hogy magában a zárban lötyögött a kulcs.
Amit az új beépített rugóval rendelkező kilincsekről tudni kell, hogy egyrészt szebb, jobb a fogása, lakkozott, nem pedig a régi oxidált hatású. Ám a kinézeténél mindenképpen fontosabb, hogy egy beépített rugóval rendelkezik, így a zárszerkezetre nehezedő kilincstengely általi nyomást kb. a felére csökkenti. Így kevésbé kopik a kilincs diója, mert a terhelés megoszlik. A kilincsdió kopása esetén a teljes zárszerkezetet cserélni kell. Ha megóvjuk a kilincsdiót, akkor tovább kitart a Viro trezorzár.
Viro kilincs és kulcs-címke cseréjének ára, zárcsere komplett ár
Amennyiben Ön úgy dönt, hogy lecserélteti a kilincs garnitúrát és a zárvédő címkét, akkor az alábbi költségekkel kell számolnia.
Ha a Viro trezorzár szerkezet komplett cseréjére kerül sor, bármilyen okból kifolyólag, akkor a zárcsere teljes költsége Budapesten, munkadíjjal és új kilincs garnitúrával együtt bruttó 86.000 Ft.
Ha a zárszerkezettel nincs gond, és ez a ritkábbik eset, csupán a kilincset szeretné újra cserélni, akkor ez kompletten 28.000 forintba kerül Budapest területén.
Az új kilincs hasonló a régihez a színvilág tekintetében, tehát rézszínű. Csupán jóval modernebb, és beépített rugós, így nagyon hasznos is.
Milyen anyagól készül a kilincs és a címke? Réz – alumínium.
A zárvédő címke és a kilincs készülhet sárgarézből, vörösrézből, vagy alumíniumból. A Viro zárcímke eloxált alumíniumból készül és rajta, a kulcsnyílás alatt és felett is, a gyártó cég neve, azaz a Cerutti olvasható.
A kilincs rögzítése a záron keresztül történik, mégpedig a záron átmenő, kilincstengelyen lévő imbusz-csavarral összefogva, továbbá a kilincsrozetta alatt lévő műanyag ház, ajtóra történő felcsavarozásával.
Nagyon fontos, hogy ez a műanyag ház ne feszüljön, mert könnyen eltörhet, és így a zárólemez leugorhat róla.
Az új kilincseknél legalább félévente egyszer, a műanyag és a fém találkozásához, érdemes egy kis WD40-et fújni, a súrlódás elkerülése érdekében. Nagyon fontos dolog még az, ami a zárak élettartamát meghosszabbítja, hogy lakásfelújításkor, amikor a festők csiszolják az ajtó burkolatát, akkor ragasszák le a Viro záron lévő összes olyan nyílást, ahol bármilyen por, kosz be tud jutni a zárba. Ez ugyanis meghibásodáshoz vezethet. Mindig tanácsos megmondani a festőknek, hogy a zár nyelvét és a zárdobozból kijövő tüskéket ne fessék le, mert ez szorulást okozhat.



Kukucskálók, vagy más néven kitekintők, kémlelők
Minden komolyabb bejárati ajtó alaptartozéka a széles látószögű kitekintő. Többen kémlelőnek vagy kukucskálónak is hívják.
A kitekintő szerepe annyi, hogy belülről látni lehet, hogy ki is áll az ajtó előtt, esetleg, hogy szeretnénk-e ajtót nyitni annak a személynek vagy sem.
A régi ajtókon lévő kitekintők még sima, egyszerű üvegből készültek, és két irányban működtek. Tehát ha ki lehetett látni, akkor be is lehetett látni a lakásba, arról nem is beszélve, hogy egyértelműen látni lehetett, amikor az üveg elsötétült, azaz belülről valaki odatette a szemét a kukucskálóhoz. Ez azért sem volt praktikus, mert ilyenkor nehéz volt letagadni, hogy senki nincs otthon és kénytelenek voltak a lakók ajtót nyitni.
A későbbiek folyamán ez úgy változott, hogy a kitekintők már csak egy irányba voltak használhatók, belülről látni lehetett ki áll az ajtó előtt, de kívülről már nem lehetett belátni. Ma már ez a fajta kitekintő a legelterjedtebb és leghasznosabb, mert tömör ajtó esetében, senki nem látja, hogy kukucskálunk-e éppen.
Mindig elcsodálkozunk azon, amikor felülvilágítós ablakkal ellátott műanyag ajtón van egy nagy látószögű kitekintő. Az ablakon, bár elmosódottan és körvonalakban, de látni lehet, amikor valaki közeledik az ajtóhoz, így a kitekintőnek gyakorlatilag semmi értelme nincs. Megnézhető, hogy ki áll az ajtó előtt, de semmiképpen nem lehet letagadni, hogy otthon vannak, így egyértelmű, ha valaki nem nyitja ki az ajtót.
A hagyományos kitekintők általános jellemzői
- Praktikus és esztétikus kiegészítője az ajtónak, kis- és nagy látószögben
- A kukucskálón befelé nem lehet látni
- Anyaga általában réz vagy króm
- Ajtóvastagság függvényében kapható méretek
Bármilyen Viro kilinccsel, zárvédő címkével vagy a komplett zárcserével kapcsolatos kérdésére ügyfélszolgálatunk válaszol!
Zárjainkról, árainkról kérjen bővebb felvilágosítást a 06-70-770-2942 telefonszámon!


